Psal se rok 1871, vrcholila zakládací horečka cukrovarů a ve velkém počtu byly zakládány a stavěny i další podniky potravinářského průmyslu. V té době významné osobnosti, živnostníci a rolníci z Chrudimi i okolí, založili podnik s názvem „Akciový lihovar v Chrudimi“. V českých rukou se pak lihovar udržel až do znárodnění. Významnou pomoc při založení sehrál místní cukrovar, sousední podnik.
Kompletní historieLihovar
Chrudim
Nevysychající zdroj českých a slovenských likérek
Chrudimský lihovar je v současnosti nejstarší průmyslový podnik ve městě a je jediným přeživším podnikem v Chrudimi z doby průmyslové revoluce 19. století. Lihovar je dnes důležitý výrobní provoz města a jeho okolí, který má za sebou více než 15 dekád činnosti. Vzešel z podnikatelského nadšení a snah významných osobností města, který spoluutvářely a směřovaly vývoj celého regionu.
Lihovar zpracovává surový líh vyrobený z cukrové řepy v lihovaru Dobrovice a vyrábí z něj vysoce kvalitní pitný líh, který dodává tuzemským i zahraničním likérkám. Chrudim je mimořádně efektivním provozem, 20 zaměstnanců tam ročně zvládne vyrobit téměř 180 tisíc hl pitného lihu.
Hlavní milníky lihovaru
Živnostníci a rolníci z Chrudimi zakládají podnik s názvem Akciový lihovar Chrudim.
Výstavba železobetonového skladu se čtyřmi nádržemi a přestavba kvasírny - otevřené nádrže nahrazeny zakrytými ocelovými káďěmi.
Zastavena výroba a lihovar slouží až do konce 2. světové války jako sklad pro německou armádu.
Na dlouhých 34 let se lihovar stává součástí národního podniku Východočeské konzervárny a lihovary.
Rozsáhlá rekonstrukce varny, generální oprava kvasírny, železniční vlečky a výstavba skladu na líh o kapacitě 3,5 mil. litrů.
Lihovar Chrudim se vyčleňuje v samostatný státní podnik.
Založena společnost Lihovar Chrudim, a. s.
Lihovar Chrudim se stává součástí skupiny Tereos TTD, a. s.
Výstavba destilačních aparátů, nové varny a rozšíření kvasírny.
Ukončení kvašení a výroby surového lihu, lihovar rafinuje surový líh z Dobrovice.